Komentarze: 0
Jędrzejówki są co roku 29 listopada. Andrzej jest patronem 3 krajów: Grecji, Rosji i Szkocji. w naszym państwie początkowo napisano o św. Andrzeju w XVI w. Wigilia św. Andrzeja to szansa na ostatnią imprezę przed rozpoczęciem adwentu. W Szkocji obchodzone są 30.11, w owym czasie każdy się super bawi, dużo konsumuje i pije. Dzionek ten jest także ustawowo dniem świątecznym. Według tradycji w Jedrzejkach uczestniczyły tylko panienki. Kobiety oraz ciężarne nie mogły brać w nich udziału, tymczasem mężczyźni świętowali własny wieczór na gry – Katarzynki świętowane 24 listopada.
Wersje andrzejkowych przepowiedni
Najbardziej słynne proroctwa to niewątpliwie polewanie wosku, lecz pragnę Wam pokazać parę ciekawych i nieco słabiej popularnych przepowiedni. Do zaaranżowania paru zwyczajów użytkowano też zwierzątka, przeważnie psiaki, ale opiekunka zwierzęcia nie mogła brać udziału w obyczaju. Dziewczyny ustawiały się jedna obok drugiej, a w ręce niosły plaster kiełbasy. Ta panna, od której czworonóg szarpnie kiełbasę, pierwsza bierze ślub. Drugi ceremoniał, bardziej dzisiejsza, dotyczy gałązki wiśni. Należy włożyć ją do wody i jeżeli wypuści pędy w 25.12 symbolizuje rychły ożenek. Jest także wróżba, do której, osiągnięcia należy posiadać łupiny orzechów. Wewnątrz wtykamy karteczki z imionami i układamy na powierzchni wody. Jeśli łupiny się spotkają para z pewnością się pobierze.
Wigilia św. Andrzeja nie tylko dla dzieci
Wigilia św. Andrzeja to idealna ewentualność, żeby odprężyć się i spędzić więcej czasu w szerszym towarzystwie. Rozpiętość zwyczajów skutkuje tym, że jest to doskonała rozrywka i dla dzieciaków i dla dojrzałych - głównie dziewczyn, które mogą spotkać się z znajomymi i odpocząć. O ile tworzymy Andrzejki dla pociech, zadbajmy wcześniej o to, aby przygotować wymagane przedmioty, powinniśmy także zaangażować do tego nasze dzieci. Pamiętajmy również o tym, by odrzucić na bok różne zrażenia i dać się ponieść uciesze!